Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Тақырып: Адамның рухани әлемі
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: ізгілік, мейірімділік, адалдық
Мұғалiм:Хаскеева Гульфайрус Хаирбулатовна
Сынып 7
Оқушылар саны: 8
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы Ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Адамның рухани дүниесі туралы түсінік беру; - Адамның жан дүниесінің ерекшеліктері арқылы руханилыққа құштарлық, ізгілікке ұмтылушылық қасиеттерін дамыту; -Мейірімділік, адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | Ресурстар: үнтаспа, суреттер, нақыл сөздер, оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 1. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныштық сәті. Су асты патшалығына ойша саяхат.Баяу әуен қойылады. (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеіңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет!
(Оқушылардан қандай сезімде болғандарын сұраймын.)
| Сабақ барысын талқылау: |
2.Үй тапсырмасын тексеру. №27 сабақ 107 бет «Адам өмірінің үш бастауы» мәтінін сұрақтар қою арқылы сұрау Сұрақтар: · Мәтінде адам өмірі қандай жағдайлармен тығыз байланыстырылады? · Адамның рухани баюына қандай қасиеттер себеп болады? · Аталған бастаулар келешек ұрпақ үшін неліктен маңызды болған?
| |
3.Дәйексөз. «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан-шын асыл, тастай көрме» А.Құнанбаев Дәйексөзді оқытқызу, бір-біріне айтқызу. Оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, қорытынды жасау. Дәйексөзді дәптерге жазғызу. Сұрақтар: · Дәйексөзден қандай ой түюге болады? · Жүрегіңе сүңгі деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
|
4.Әңгiмелеу. «Үш елек» аңыз-әңгіме Бір адам Сократтан былай деп сұрапты. - Сенің досыңның маған не айтқанын білесіңбе? - Сәл кідір,- деп оны Сократ тоқтатты, алдымен айтқалы тұрғаныңды үш рет електен өткіз. - Үш електен? - Бірдеңе айтпас бұрын, алдымен оны електен өткізу керек. Алдымен шындық елегінен. Оның шындық екеніне көзің жете ме? - Жоқ мен тек естідім. - Онда сен ол шындық па, жоқ па, оны білмейсің. Онда екінші елек жақсылық елегінен өтейік. Менің досым туралы жақсы нәрселер айтпақшысың ба, әлде жоқ па? Соны ойлан. - Мен тек естідім. - Бірақ ол шындық па, жоқ па өзіңде білмейсің. Үшінші електі қолданып көрейік. Сен айтқың келгенді менің тыңдауым соншалықты қажет пе? - Жоқ, ондай қажеттілігі жоқ. - Сонымен,- деді Сократ, - Сен айтқың келгендеріңде шындық та, жақсылық та, пайда да жоқ. Оны айтудың қажеті не? Cұрақтар: 1. Айтылған әңгіме бізге не үйретеді? 2. Адам мен Сократтың бойларынан қандай жағымды әрі жағымсыз қасиеттерді бақылауға болады? 3. Өздеріңіз болашақта біреу туралы сөз айту қажеттілігі қаншалықты керек екеніне алдын ала ойланасыңдар ма? 4. Әңгімеден Ақиқатты қалай байқауға болады? |
|
5. Шығармашылық жұмыс. 1-тапсырма. Ш.Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған «Білімділерге бес сауал» деген еңбегіндегі сауалдарға өз ойларын тұжырымдап жазу, 2-тапсырма. Оқулықта берілген мәтінді оқып, автордың ішкі жан дүниесін сипаттау. |
|
6. Топпен ән айту. «Жан досым» Әні:Сейдолла Байтерековтікі Сөзі:Тұманбай Молдағалиевтікі 1. Іздегенде табылатын қасыңнан Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досыңнан Қайырмасы: Жан досым, үстем болсын мерейің Әрқашан жеңісіңді көрейін Сырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін Жырымыз да бітпесін 2. Қос бұтағы секілденіп ағаштың Қатар тұрып гүлімізді сан аштық Жол тапсақ біз бірге жүріп жол таптық Адассақ та бірге жүріп адастық Қайырмасы: 3. Өмір өзі арқамызға жүк салып Бәрімізді қияларға жұмсады Қатар ұшқан құсқа ұқсадық әлде біз Қатар жанған екі шамға ұқсады. Қайырмасы: 2 рет |
|
7.Үй тапсырмасы. № 28 сабақ «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінімен танысу, мазмұндау. 110 бет. |
|
8.Сабақтың соңғы тыныштық сәті. Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді бүгінгі өткен сабағымыздан адал достық туралы не түсіндік, қандай жақсы қасиеттерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық. Жайлап, көздеріңді ашуға болады. Сабағымыз аяқталды. |
|
Жаңалықты мекеменің сайтында қарау